Domů‎ > ‎

TOUŽÍTE SE STÁT PŘEBORNÍKEM V BOJOVÝCH SPORTECH? AIKIDO PRO VÁS MOŽNÁ NEBUDE TOU NEJLEPŠÍ VOLBOU

přidáno: 19. 11. 2015 9:33, autor: Radek Špáta   [ aktualizováno 24. 11. 2015 7:30 ]
zdroj: http://aikidojournal.com/2015/09/29/do-you-have-aspirations-of-becoming-a-martial-arts-badass-aikido-is-not-your-best-choice-by-stanley-pranin/ - upraveno, zkráceno

překlad: Petr Balej, Markéta Novotná

Předkládáme vám několik zajímavých myšlenek, které publikoval Stanley Pranin na svém blogu v Aikido Journalu. Text je zkrácen.


Rád bych směroval tento blog mladým lidem, převážně mužům, kteří uvažují o studiu bojových umění. Ačkoli dnešní scéna bojových umění nabízí nepřeberné množství možností, tak Aikidó pravděpodobně nebude patřit k jejich prvotnímu výběru. Věřím, že strach, touha po jistotě fyzické pohody a nereálná iluze stát se nepřemožitelným bojovníkem poháněná akčními filmy nebo videohrami patří mezi běžné důvody, které brání mladým lidem vydat se na cestu opravdového studia bojových umění.

Mnozí mladí muži jsou alespoň zčásti motivováni touhou být silným, skvělým zápasníkem, ze kterého vyzařuje sebevědomí. To je soudobá verze obrazu středověkých rytířů, neporazitelných pistolníků z Divokého západu, hrdinných vojáků bojujících v nekončících válkách zaplavujících náš svět.

Pokud se cvičenci bojových umění, zvláště ti, kdo se účastní soutěží, považují za nejsilnější bojovníky ve společnosti a inkarnaci moderního armádního hrdiny, pak vážně klamou sami sebe.

Elitními bojovníky moderní doby jsou členové vojsk, policie nebo vládní sborů. Jsou naprosto odlišnou skupinou. Jejich schopnosti viditelně rapidně vzrůstají. Využívají sofistikované postupy v oblastech výzbroje i strategie. Ve srovnání s nimi může být studium bojových umění vnímáno širokou veřejností jako neformální volnočasová aktivita, při které se můžeme naučit omezené možnosti sebeobrany. Neboli, jako cvičení a sociální zábava.

Metody a mentalita “násilných bojových systémů” nabízených v současné době se liší od ducha a reality tréninku Aikidó.

V tak rychle se měnícím konkurenčním prostředí by studenti Aikidó měli přehodnotit své uvažování. Nikdo se nestane nepřemožitelným tím, že studuje Aikidó ani jakékoli jiné bojové umění. Přínosy seriózního tréninku se projeví v utváření charakteru, dobrém zdraví, zlepšených schopnostech pozorování a vnímání, cvičení zdvořilého chování, vnímavosti k druhým, schopnosti zachovat klid a soucit i pod nátlakem. Toto jsou nástroje přežití a úspěchu v současném “násilném světě”.

Opravdový, seriózní aikidoka najde ve svém umění mírumilovný životní styl, zřídkakdy se ocitne v divoké hádce a bude se vyhýbat konfrontačnímu chování. Jistě, není to právě vzrušující, ale je to recept k naplnění úspěchu a štěstí v životě.
Comments