Domů‎ > ‎

MÁME ČLÁNEK V ČASOPISU ENTER

přidáno: 5. 3. 2015 3:22, autor: Radek Spata   [ Aktualizováno 22. 3. 2015 20:33 uživatelem Radek Špáta ]
enter

V březnovém vydání časopisu Enter vyšel rozhovor, ve kterém odpovídám na zvýdavé otázky týkající se Aikido. Jestli máte chuť, můžete si článek přečít ZDE, případně nalistujte stranu 77 v aktuálním čísle Enteru.


Přepis rozhovoru
 
(s částí textu, který se nevešel do vydání):

AIKIDO

… aneb balet mezi bojovými uměními, kde ovšem „baletkou“ nejste vy, ale nedobrovolně váš protivník. Záleží jen na dovednostech aikidisty, jak ladnými pohyby dostane svého soka k zemi. Obránce vede útočníka plynulými spirálovými pohyby, které nakonec ukončí útok agresora s příkladným žuchnutím o žíněnku (tatami) v lepším případě nebo o dlažbu podlahy či chodník v horším případě. Aikido je jedno z nejmladších japonských bojových umění, i když své kořeny má v daleké historii. Nejedná se o útočné umění, ale o obranné. S Aikido na nikoho machrovat nebudete, ale náramně se vám bude hodit, když náhodou někdo bude machrovat na vás. Základní myšlenkou Aikido je neagresivita a rozvoj po stránce fyzické i psychické.

Radek Špáta je dlouholetý aikidista a trenér děčínského klubu Aikido při oddílu Karatedó Steklý a tudíž povolaný člověk pro následující rozhovor.

Ahoj Radku, trochu laicky jsem popsal v úvodu způsoby „jak složit protivníka“. Pověz nám něco bližšího k technikám, které Aikido využívá.

Na první pohled je technika Aikido typická svými přirozenými, nenásilnými, sférickými pohyby. Technický základ pro Aikido vytvořila stará japonská šermířská umění a umění boje beze zbraně. Aikido se ale posunulo od tradičních forem boje, ve kterých byl záměr protivníka rychle zneškodnit nebo zabít, do bodu, ve kterém se aikidista snaží nalézt cestu, na které ke zneškodnění nebo zabití protivníka nedojde. Ve vrcholné formě se snažíme o soulad mezi útočníkem a obráncem. V Aikido není potřeba dosáhnout extrémních pozic těla nebo výrazné síly. Technika totiž vychází z přirozených pohybů a aktuálních možností každého cvičícího, takže Aikido můžete začít cvičit v každém věku. Pravidelný trénink rozvíjí pohybové dovednosti člověka a je vynikajícím prostředkem na zlepšení a posílení kardiovaskulárního a dýchacího systému. Technicky vzato bychom mohli Aikido považovat za “měkké” bojové umění, které klade značný důraz na co možná nejférovější přístup k útočníkovi.

Učí se v Aikido zacházet i se zbraněmi?

V podstatě ano. Techniky Aikido v řadě případů vychází z pohybů využívaných v bojových umění, která se specializují na tradiční japonské zbraně - katanu (resp. bokken - dřevěný meč), jo (krátká tyč) a tanto (nůž). Neboli pro Aikido jsou zbraně především “pomůckou” pro pochopení principů pohybů těla, vzdálenosti od protivníka a vnímání prostoru, ve kterém se pohybuji. Práce s uvedenými zbraněmi je nedílnou součástí Aikido.


Z čeho se Aikido vyvinulo? A pro koho je tedy v současné době určeno?

Aikido vytvořil v polovině minulého století (především po druhé světové válce) japonský mistr bojových umění pan Morihei Uešiba. Dle slov pana Hiroshi Tady (žáka zakladatele Aikido a v  současnosti nositele nejvyššího technického) byl jeho učitel byl považován za jednoho z nejvěštích géniů bojových umění v Japonsku. Pan Uešiba byl mistrem celé řady umění boje se zbraněmi i bez nich (především Daito-ryu Aikijujutsu). Pod vlivem vlastních zkušenosti z válečných let vytvořil umění, které nemá za cíl destrukci protivníka, ale jak jsem uvedl minule, nalezení souladu mezi útočníkem a obráncem, resp. bodu, kde neexistuje dualita útočník-obránce. Z toho také vyplývá, že v Aikido neexistují žádné soutěže nebo porovnání mezi sebou, není tedy sportem v pravém slova smyslu, ale spíše uměním nebo spíše tím, co je i v jeho názvu: (životní) cestou (“dó”). Dle mého názoru je Aikido určeno především pro ty, kteří nehledají způsoby rychlého zneškodnění (zranění) útočníka, ale spíše snahu  “zvítězit nad sebou samým”.

Je nějak odlišen začátečník od mistra, co se týče oblečení či barevnosti pásků, nebo neděláte rozdíly?

V Aikido je zaveden tradiční systém technických stupňů japonských umění -  žákovské stupně (kyu) a mistrovské (dan). Na rozdíl od jiných bojových umění neexistují v žákovských stupních barevné pásky, ale žáci nosí bílý pásek až do doby, než úspěšně vykonají zkoušky na mistrovský (danový) stupeň. Pak začnou nosit pro Aikido tak typickou součást oděvu - kalhotovou černou suknici - hakama.


Aikido nerozvíjí jen tělo, ale i ducha. Jak moc se opírá o východní filozofii a co si z ní do Aikido bere?

Zásadní myšlenkou Aikido je pokus o realizaci nenásilného, harmonického přístupu v běžných, případně stresových situacích. Zde jde tedy především o stav mysli (“překonání vlastní agrese”) než o limitující zralost techniky (stav těla). Proto jsou jednou z jádrových oblastí studia Aikido i dechová a meditační cvičení, která vycházejí z tradičních filozofických (filozoficko-náboženských) systémů (především šintó, zen). Tyto cvičení přispívají k rozvoji osobnosti (vnitřní vyrovnanost, sebedůvěra, sebeúcta, koncentrace). Spojením technické a duchovní zralosti člověka se realizuje ideál Aikido: harmonické sjednocení těla a mysli.

V březnu bude probíhat nábor nových členů. Koho bys rád ve vašich řadách uvítal? Děti, ženy, muže?

Přesně tak, letos 20. března bude od 16:30  probíhat nábor nových členů v prostorách Dojo (tělocvičny) Karatedó Steklý na Starém Městě v Děčíně. Uvítáme všechny zájemce, kteří by se k nám rádi přidali. Nově přijímáme děti od 10 let (mladší po domluvě). Děti budou mít samostatný trénink hodinu týdně, na kterém nebudou trénovat pouze Aikido, ale cvičení bude zpestřeno hrami, pohybovou přípravou, posilováním a protahováním. Pro přijímání dospěláků neplatí nějaká zásadní pravidla. Přijímáme muže i ženy libovolného věku.  Existuje snad jen jediný limit a to je zdravotní stav. Každopádně i s tím nemá Aikido větší problém, jelikož nejsme sportovní disciplína, tak jde čistě o dosažení limitů nebo výzev, které položí aikidista sám sobě. Stručně -  každý musí najít své Aikido, přispůsobit ho svým možnostem, svým výzvám. Jsem rád, když přicházejí lidé, kteří mají chuť učit se něco nového, sdílí své náhledy na bojová umění, respektují ostatní a hledají odpovědi na otázky proč studují Aikido.

Těšíme se na všechny, kteří za námi do dojo Karatedó Steklý dorazí. Více informací zjistíte na našem webu www.aikidodecin.cz nebo se nestyďte zeptat a zavolejte (tel.: 608 97 84 97).


Comments