Domů‎ > ‎

HLAVNÍ ZÁSADY AIKIDO

přidáno: 10. 4. 2015 3:02, autor: Radek Špáta   [ aktualizováno 14. 5. 2015 1:51 ]
Shihan Michio Hikitsuchi (10. dan) formuloval hlavní zásady, které bychom se měli snažit pochopit a praktivovat v tréninku Aikido.

Petr Balej přeložil text (zdroj), který vám nabízíme ke studiu (stažení zde).

1. Upřímnost útoku
Útočíte ve své roli útočníka (uke) s opravdovým úmyslem a plným nasazením? Aikido spoléhá na to, že obě strany vnesou do tréninku stoprocentní energii.

2. Inryoku
Ukeho vůli útočit kontroluje přitažlivá síla. Právě ta okamžitě zastaví ukeho ki, když pomýšlí na útok.

3. Chopit se iniciativy
Ukeho je třeba ovládat hned od počátku střetu. Když očekáváme, že člověk zaútočí, vnímáme ho jako protivníka. Proto střet vedeme, abychom smazali hranici mezi útočníkem a obráncem.

4. Katsuhayabi
Rychlost bez hranic času a prostoru. V aikido se rozhoduje v okamžiku, kdy ke střetu dochází. Rozhodnuto je ve chvíli, kdy k sobě uke a nage přistoupí. Uke zamýšlí zaútočit, ale sám je napaden.

5. Shinken shobu
Jednání se smrtelnou vážností. V aikido ze sebe musíte vydat vše, co ve vás je, jako kdyby byl v sázce váš život.

6. Masakatsu – Agatsu
Pravé vítězství. Vítězství nad sebou samým. Skutečným cílem aikido není vítězství nad protivníkem, ale očista sebe a vítězství nad sebou.

7. Shugyo
Asketická ukázněnost. Praktikovat aikido znamená se sebekázní tříbit svou osobnost a žít život v harmonii s dokonalou přirozeností.

8. Takemusu Aiki
Aiki dává vzniknout bojovým technikám. Výrazem jeho ideálu je nejvyšší úroveň aikido, na které z člověka prýští techniky dokonale přiměřené momentálním okolnostem.
Comments